Meteņdienas svinības Ritē

Vienai no latviešu gadskārtu svētkiem ir Meteņi. Tiek uzskatīts, ka Meteņi ir viduspunkts starp ziemas un pavasara saulgriežiem. Tie iezīmē ziemas beigas un pavasara tuvošanos. Meteņos noslēdzās ziemas darbi un sākās pavasara darbi. Skolēniem, šie darbi ir un paliek mācības un jaunu zināšanu iegūšana. 28. februārī Rites Tautas nama vadītāja Aina Guoģe, sadarbībā ar Rites skolu, rīkoja Meteņdienas svinības. Skolēni tika iepazīstināti ar Meteņdienas svinību norisi senos laikos, tajā veicamajiem rituāliem un ticējumiem. Tā kā šos svētkus svin arī citas tautas, tad skolēni zināja, ka citur to sauc par “masļeņņicu.” Zināja, ka šajos svētkos jādedzina “čučala” un jāēd pankūkas. Pēc plaukstiņpolkas izdejošanas, bērni sacentās dažādās sportiskās aktivitātēs. Bija jāveļ sniega bumbas, tās jāpadod un jāmet mērķī. Jāpārspēj otra komanda veiklībā un atraktivitātē. Pēc visām sportiskajām aktivitātēm, varējām secināt, ka panākumu atslēga ir nevis veiksme, bet komandas vienotība un savstarpēja sadarbība. Pie ugunskura, katram bērnam tika lūgts, atcerēties savas 3 negantākās blēņas, un iemest ugunskura liesmās, uz neatgriešanos. Dažiem bērniem šo, prom metamo blēņu, bija vairāk un visas tika aizraidītas prom. Apņemšanās domāt labas domas un darīt labus darbus, līdz ar silto uguns dzirksti katram tika noglabāta sirsniņās.  Ugunskura liesmās tika sadedzināti pagājušā gada salmu vainagi, tādējādi dodot godu pārticībai un nākamā gada ražai. Saulaino pēcpusdienu pēkšņi piepildīja mākoņu vāli un spēcīgais vējš it kā atgādināja, ka ziema tik viegli nepadosies. Viena no gaidītākajām aktivitātēm bija pankūku ēšana un siltās tējas dzeršana. Pēc ticējuma, lai būtu skaists, pankūkā bija jāizkož caurumi un tā jāuzliek uz sejas. Tomēr vislabprātāk tās savu mājvietu atrada bērnu un svētku dalībnieku punčos. Liels pārsteigums, ka ik pa laikam nāca klāt bērni un pateicās saimniecei par garšīgajām pankūkām ar ievārījumu. Jāteic, ka pankūku patiešām bija ļoti daudz un pietika visiem. Paldies par tām Valentīnai Sarkanei. Ceram, ka Rites Tautas nama sadarbība ar skolu turpināsies! Bērniem vienmēr ir interesanti ko jaunu uzzināt ne tikai skolas solā, bet arī neformālākā gaisotnē pašu svētku laikā.

Skolotāja V.Liepiņa