Sveču mēnesis Ritē

Jau izsenis zināms, ka februāris tiek dēvēts par sveču mēnesi. Tas ir laiks, kad tiek iezīmēts ziemas vidus. Senie latvieši parasti sveces lēja no aitu taukiem vai vaska. Sveču diena iezīmē ziemas vidu, un tai bija savi ticējumi, rotaļas, dziesmas. Šajā dienā latvieši parasti lēja sveces no aitu taukiem vai vaska.

Ticēja, ka sveču dienā lietās sveces deg īpaši gaiši, bet ar vienu noteikumu – sveču lējējam bija jābūt priecīgam un jautram, jo, ja lējējs bijis dusmīgs – sveces degušas tumšu liesmu un sprakšķējušas. Arī Rites skolas skolēni sadarbībā Rites pagasta bibliotēkas vadītāju Kristīni Verečinsku un Rites Tautas nama vadītāju Ainu Guoģi pulcējās uz sveču liešanu. Čaklākie bērni jau iepriekš bija izdaiļojuši savus trauciņus, kuros liet sveces. Bērniem, tas bija jauks pasākums, bet pieaugušie uztraucās, lai karstais parafīns nonāk trauciņos. Ikviens bērns varēs savās mājās iedegt paša izveidotu sveci un kopīgi pavadīt laiku pie sveces liesmiņas kopā ar savu ģimeni. Ir labi, ka sveču dedzināšana ir ne tikai svētku, bet arī ikdienas nodarbe vienmēr, kad gribas gaismu un mieru. Paldies par kopīgo sadarbošanos.

Sk.V.Liepiņa.