Baleta “Riekstkodis” apmeklējums

12.februārī Viesītes vidusskolas izglītības programmu īstenošanas vieta “Rites pamatskola” skolēni mūzikas mācības programmas un “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālo operu un baletu,  lai iepazītu baleta mākslu.

Baleta māksla – tā ir brīnummāksla, kurā cilvēku emocijas un iekšējā pasaule atklājas dejā un mūzikā, kuru nevar aprakstīt vārdos, tā ir jāredz, lai izjustu visu tās krāšņumu.

Apjautājot skolēnus,  kuru no trim  Čaikovska baletiem skolēni vēlētos redzēt, viņi izvēlējās “Riekstkodi”. Baleta apmeklējumam mēs gatavojāmies jau iepriekš: mūzikas stundās iepazināmies ar baleta sižetu, varoņiem, autoru, un noskatījāmies nelielus fragmentus no tās, lai gūtu priekšstatu par gaidāmo pasākumu, kā arī pārrunājam kulturālas uzvedības un etiķetes jautājumus, dodoties uz grezno operas un baleta namu.

“Riekstkodis” – Čaikovska pēdējais balets. Ar šo savu darbu Čaikovskis nebija apmierināts, taču tas visā pasaulē ir guvis ļoti lielu ievērību un atzinību.

Libreta pamatā ir vācu romantisma laikmeta rakstnieka Ernesta Teodora Amadeja Hofmaņa pasaka “Riekstkodis un peļu ķēniņš”. Mazā meitene Marija uz Ziemassvētkiem no tēvoča – leļļu meistara – saņem dāvanu: riekstkodi, kareivja formā veidotu riekstu čaumalu drupināšanas ierīci. Par spīti viņa ārējam ķēmīgumam meitene viņu iemīļo un ir ļoti nelaimīga, kad brālis rotaļlietu salauž. Darbība turpinās mazās Marijas sapņos, Rotaļlietas zem eglītes atdzīvojas, un sākas brīnumaini piedzīvojumi – kad istabā sarodas peļu armija ar Peļu ķēniņu priekšgalā un uzbrūk piparkūku vīriņiem. Piparkūkām palīgā dodas alvas zaldātiņi, kurus komandē Riekstkodis. Divkaujā starp Riekstkodi un baiso grauzēju valdnieku – labie spēki svin uzvaru. Riekstkodis, kurš tagad, atbrīvojies no burvestības važas, kuru bija nobūrusi ļaunās peļu karaliene pārvēršas par princi un aicina Mariju līdzi ceļojumā pa brīnumaino Saldumu karaļvalsti.

Čaikovska muzikālā fantāzija to tēlo nepieredzētā krāšņumā. Ar attiecīgiem etniskiem motīviem šai parādē cita citai seko spāņu šokolāde, arābu kafija, Ķīnas tēja un ledenes, kuras uzdejo krievisko trepaku. Skolēni atzina, ka labprāt arī turpmāk apmeklētu šāda veida pasākumus, jo tie ļauj iepazīt ne tikai tautu kultūru, bet arī apzināties kultūras nozīmi katra cilvēka izaugsmē.

Operas namu, mēs jau esam apmeklējuši, noskatoties J. Lūsēna un M. Zālītes   „Putnu opera”. Tomēr ēkas varenība un skaistie rotājumi apbūra ikvienu, kurš šajā namā ieradās. To nevarēja nepamanīt bērnu sejās. Paldies skolēniem, ka nebija jaatgādina par pieklājības normu ievērošanu. Paldies sporta skolotājai Vitai, kura vienmēr mūs atbalsta! Paldies mūsu skolas šoferītim Vilnim, kurš mūs izvadāja tik profesionāli!

Skolotāja I. Davidāne.